SMD150F/33-2
SMD150F/33-2
Part Number
SMD150F/33-2
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
PTC RESET FUSE 33V 1.5A 2SMD
Data sheet
SMD150F/33-2.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
SMD150F/33-2
Comments
    SMD150F/33-2 Specifications
    SeriesPolySwitch®, SMD
    RoHSRoHS
    TypePolymeric
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing-
    Time to Trip5 s
    Current - Max40 A
    Mounting TypeSurface Mount
    Voltage - Max33V
    Package / Case2-SMD
    Thickness (Max)0.118" (3.00mm)
    Size / Dimension0.343" L x 0.250" W (8.70mm x 6.36mm)
    Current - Trip (It)3 A
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)1.5 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)80 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)230 mOhms