SMD1812B035TF/30
SMD1812B035TF/30
Part Number
SMD1812B035TF/30
Manufactures
Yageo
Description
PPTC SMD 1812, 30V 0.35A, REEL 7
Data sheet
SMD1812B035TF/30.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
SMD1812B035TF/30
Comments
    SMD1812B035TF/30 Specifications
    SeriesSMD1812
    RoHSRoHS
    TypePolymeric
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing-
    Time to Trip150 ms
    Current - Max40 A
    Mounting TypeSurface Mount
    Voltage - Max30V
    Package / Case1812 (4532 Metric), Concave
    Thickness (Max)0.049" (1.25mm)
    Size / Dimension0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
    Current - Trip (It)750 mA
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)350 mA
    Resistance - Initial (Ri) (Min)400 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)1.7 Ohms