SMD1812B150TF/16
SMD1812B150TF/16
Part Number
SMD1812B150TF/16
Description
POLYMERIC PTC RESETTABLE FUSE SU
Data sheet
SMD1812B150TF/16.pdf
Delivery Services
SMD1812B150TF/16
Comments
    SMD1812B150TF/16 Specifications
    Lead Spacing-
    Time to Trip500 ms
    Current - Max100 A
    Mounting TypeSurface Mount
    Voltage - Max16V
    Package / Case1812 (4532 Metric), Concave
    Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
    Size / Dimension0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
    Current - Trip (It)2.8 A
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)1.5 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)40 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)120 mOhms