SMD2016B150TF
SMD2016B150TF
Part Number
SMD2016B150TF
Manufactures
Yageo
Description
PPTC SMD 2016, 15V 1.5A, REEL 7"
Data sheet
SMD2016B150TF.pdf
Delivery Services
SMD2016B150TF
Comments
    SMD2016B150TF Specifications
    SeriesSMD2016
    Lead Spacing-
    Time to Trip1 s
    Current - Max40 A
    Mounting TypeSurface Mount
    Voltage - Max15V
    Package / Case2016 (5041 Metric), Concave
    Thickness (Max)0.061" (1.55mm)
    Size / Dimension0.200" L x 0.160" W (5.08mm x 4.07mm)
    Current - Trip (It)3 A
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)1.5 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)50 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)180 mOhms