SMD2920B075TF/60
SMD2920B075TF/60
Part Number
SMD2920B075TF/60
Manufactures
Yageo
Description
POLYMERIC PTC RESETTABLE FUSE SU
Data sheet
SMD2920B075TF/60.pdf
Delivery Services
SMD2920B075TF/60
Comments
    SMD2920B075TF/60 Specifications
    SeriesSMD2920
    Lead Spacing-
    Time to Trip300 ms
    Current - Max10 A
    Mounting TypeSurface Mount
    Voltage - Max60V
    Package / Case2920 (7351 Metric), Concave
    Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
    Size / Dimension0.290" L x 0.202" W (7.36mm x 5.12mm)
    Current - Trip (It)1.5 A
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)750 mA
    Resistance - Initial (Ri) (Min)100 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)950 mOhms