SMD2920B125TF
SMD2920B125TF
Part Number
SMD2920B125TF
Manufactures
Yageo
Description
PPTC SMD 2920,15V 1.25A, REEL 7"
Data sheet
SMD2920B125TF.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
SMD2920B125TF
Comments
    SMD2920B125TF Specifications
    SeriesSMD2920
    RoHSRoHS
    TypePolymeric
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing-
    Time to Trip8 s
    Current - Max40 A
    Mounting TypeSurface Mount
    Voltage - Max15V
    Package / Case2920 (7351 Metric), Concave
    Thickness (Max)0.033" (0.85mm)
    Size / Dimension0.290" L x 0.202" W (7.36mm x 5.12mm)
    Current - Trip (It)2.5 A
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)1.25 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)50 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)250 mOhms