SMD2920B260TF/24
SMD2920B260TF/24
Part Number
SMD2920B260TF/24
Description
PPTC SMD 2920, 24V 2.6A, REEL 7"
Data sheet
SMD2920B260TF/24.pdf
Delivery Services
SMD2920B260TF/24
Comments
    SMD2920B260TF/24 Specifications
    Lead Spacing-
    Time to Trip8 s
    Current - Max40 A
    Mounting TypeSurface Mount
    Voltage - Max24V
    Package / Case2920 (7351 Metric), Concave
    Thickness (Max)0.047" (1.20mm)
    Size / Dimension0.290" L x 0.202" W (7.36mm x 5.12mm)
    Current - Trip (It)5 A
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)2.6 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)14 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)75 mOhms