SMD2920B300TF/15
SMD2920B300TF/15
Part Number
SMD2920B300TF/15
Manufactures
Yageo
Description
POLYMERIC PTC RESETTABLE FUSE SU
Data sheet
SMD2920B300TF/15.pdf
Delivery Services
SMD2920B300TF/15
Comments
    SMD2920B300TF/15 Specifications
    SeriesSMD2920
    Lead Spacing-
    Time to Trip20 s
    Current - Max40 A
    Mounting TypeSurface Mount
    Voltage - Max15V
    Package / Case2920 (7351 Metric), Concave
    Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
    Size / Dimension0.290" L x 0.202" W (7.36mm x 5.12mm)
    Current - Trip (It)5 A
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)3 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)12 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)48 mOhms