SMDC310F/18-02
SMDC310F/18-02
Part Number
SMDC310F/18-02
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
PTC RESET FUSE 18V 3.1A 2920
Data sheet
SMDC310F/18-02.pdf
Delivery Services
SMDC310F/18-02
Comments
    SMDC310F/18-02 Specifications
    SeriesSMDC
    Lead Spacing-
    Time to Trip25 s
    Current - Max50 A
    Mounting TypeSurface Mount
    Voltage - Max18V
    Package / Case2920 (7351 Metric), Concave
    Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
    Size / Dimension0.295" L x 0.201" W (7.50mm x 5.10mm)
    Current - Trip (It)6 A
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)3.1 A