SMOV25S551NP.pdf
| Series | SMOV25S |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Energy | 550J |
| Features | Thermally Protected |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Box, 5 Lead |
| Current - Surge | 20 kA |
| Maximum AC Volts | 550 V |
| Maximum DC Volts | 745 V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Temperature | -45°C ~ 75°C (TA) |
| Varistor Voltage (Max) | 1.001 kV |
| Varistor Voltage (Min) | 819 V |
| Varistor Voltage (Typ) | 910 V |
| Capacitance @ Frequency | 630 pF @ 1 MHz |