SN74LS390D
SN74LS390D
Part Number
SN74LS390D
Manufactures
Texas Instruments
Description
IC BIN COUNTR DUAL 4BIT 16-SOIC
Data sheet
SN74LS390D.pdf
Category
Logic - Counters, Dividers
Delivery Services
SN74LS390D
Comments
    SN74LS390D Specifications
    PackageTube
    Series74LS
    RoHSRoHS
    ResetAsynchronous
    Timing-
    DirectionUp
    Count Rate35 MHz
    Logic TypeCounter, Decade
    Part StatusActive
    Trigger TypeNegative Edge
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
    Number of Elements2
    Operating Temperature0°C ~ 70°C