SRF7035A-701Y
SRF7035A-701Y
Part Number
SRF7035A-701Y
Manufactures
Bourns Inc.
Description
CMC,7X6X3.5MM,500MIN,4.0A,SHD,SM
Data sheet
SRF7035A-701Y.pdf
Category
Common Mode Chokes
Delivery Services
SRF7035A-701Y
Comments
    SRF7035A-701Y Specifications
    SeriesSRF7035A
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    Features-
    Filter TypePower Line
    Part StatusActive
    Height (Max)0.138" (3.50mm)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseHorizontal, 4 J-Lead
    Approval Agency-
    Number of Lines2
    Size / Dimension0.276" L x 0.236" W (7.00mm x 6.00mm)
    Voltage Rating - AC-
    Voltage Rating - DC80V
    Current Rating (Max)4A
    Impedance @ Frequency700 Ohms @ 100 MHz
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Inductance @ Frequency7 µH @ 100 kHz
    DC Resistance (DCR) (Max)15mOhm