STR3A153
STR3A153
Part Number
STR3A153
Manufactures
Sanken
Description
IC OFFLINE SWITCH FLYBACK 8DIP
Data sheet
STR3A153.pdf
Category
PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers
Delivery Services
STR3A153
Comments
    STR3A153 Specifications
    PackageBulk
    SeriesSTR3A100
    RoHSRoHS
    TopologyFlyback
    Duty Cycle74%
    Part StatusNot For New Designs
    Mounting TypeThrough Hole
    Power (Watts)53 W
    Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
    Control Features-
    Fault ProtectionCurrent Limiting, Over Load, Over Temperature, Over Voltage
    Output IsolationIsolated
    Internal Switch(s)Yes
    Voltage - Start Up15.3 V
    Voltage - Breakdown650V
    Frequency - Switching67kHz
    Operating Temperature-40°C ~ 115°C (TA)
    Supplier Device Package8-DIP
    Voltage - Supply (Vcc/Vdd)8.1V ~ 32V