TBB-01-375-05-BK-LF
TBB-01-375-05-BK-LF
Part Number
TBB-01-375-05-BK-LF
Manufactures
Major League Electronics
Description
Terminal Blocks
Data sheet
TBB-01-375-05-BK-LF.pdf
Category
Terminal Blocks - Barrier Blocks
Delivery Services
TBB-01-375-05-BK-LF
Comments
    TBB-01-375-05-BK-LF Specifications
    SeriesTBB-01-375
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.375" (9.53mm)
    Features-
    Wire Gauge12-22 AWG
    Part StatusActive
    Barrier Type2 Wall (Dual)
    Number of Rows1
    Voltage Rating300V
    Top TerminationScrews
    Bottom TerminationPC Pin
    Number of Circuits5
    Terminal Block TypeBarrier Block
    Current Rating (Amps)20A