TDB120AL
TDB120AL
Part Number
TDB120AL
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
RELAY TIME DELAY 1023S 10A 120V
Data sheet
TDB120AL.pdf
Category
Time Delay Relays
Delivery Services
TDB120AL
Comments
    TDB120AL Specifications
    SeriesTDB
    RoHSRoHS
    CircuitSPDT (1 Form C)
    FunctionOff-Delay
    Delay Time1 Sec ~ 1023 Sec
    Relay TypeMechanical Relay
    Part StatusActive
    Mounting TypeSocketable
    Voltage - Supply120VAC
    Termination StylePlug In, 8 Pin (Octal)
    Timing Initiate MethodInput Voltage, Trigger Signal
    Contact Rating @ Voltage10A @ 120/240VAC