TDR-24/240V-RC11
TDR-24/240V-RC11
Part Number
TDR-24/240V-RC11
Manufactures
R-K Electronics, Inc.
Description
ON & INTERVAL TIMER 24-240VAC/DC
Data sheet
Category
Time Delay Relays
Delivery Services
TDR-24/240V-RC11
Comments
    TDR-24/240V-RC11 Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    CircuitDPDT (2 Form C)
    FunctionOn-Delay
    Delay Time0.1 Sec ~ 24 Hrs
    Relay TypeMechanical Relay
    Part StatusActive
    Mounting TypeSocketable
    Voltage - Supply24 ~ 240VAC/DC
    Termination StylePlug In, 11 Pin (Octal)
    Timing Initiate MethodInput Voltage
    Contact Rating @ Voltage5A @ 250VAC/30VDC