TEMA-AA-50-12
TEMA-AA-50-12
Part Number
TEMA-AA-50-12
Manufactures
Wakefield-Vette
Description
THERMOELECT ASSY AIR-AIR 50W
Data sheet
TEMA-AA-50-12.pdf
Category
Thermal - Thermoelectric, Peltier Assemblies
Delivery Services
TEMA-AA-50-12
Comments
    TEMA-AA-50-12 Specifications
    SeriesTEMA
    RoHSRoHS
    Weight4.0 lbs (1.8 kg)
    Current8 A
    Voltage12 V
    Part StatusActive
    Fan LocationCold Side / Warm Side
    Power - Input95 W
    Power - Cooling50 W
    Heat Transfer TypeAir to Air
    Dimensions - Overall160mm L x 122.4mm W x 147mm H
    Operating Temperature-20°C ~ 60°C