TEP 100-2411WIR-CMF
TEP 100-2411WIR-CMF
Part Number
TEP 100-2411WIR-CMF
Description
DC/DC CONVERTER 5V 100W
Data sheet
TEP 100-2411WIR-CMF.pdf
Category
DC DC Converters
Delivery Services
TEP 100-2411WIR-CMF
Comments
    TEP 100-2411WIR-CMF Specifications
    SeriesTEP 100WIRCMF (100W)
    RoHSRoHS
    TypeEnclosed
    Efficiency93%
    Part StatusActive
    ApplicationsITE (Commercial), Railway
    Mounting TypeChassis Mount
    Power (Watts)100W
    Approval AgencyCB, CE, cURus
    Standard Number-
    Size / Dimension3.35" L x 2.40" W x 1.33" H (85.1mm x 61.0mm x 33.8mm)
    Number of Outputs1
    Voltage - Output 15V
    Voltage - Output 4-
    Voltage - Isolation2.25 kV
    Operating Temperature-40°C ~ 75°C (With Derating)
    Voltage - Input (Max)36V
    Voltage - Input (Min)9V
    Current - Output (Max)20A