TEP 100-2413-CM
TEP 100-2413-CM
Part Number
TEP 100-2413-CM
Description
DC/DC CONVERTER 15V 101W
Data sheet
TEP 100-2413-CM.pdf
Delivery Services
TEP 100-2413-CM
Comments
    TEP 100-2413-CM Specifications
    SeriesTEP 100 (100W)
    RoHSRoHS
    TypeEnclosed
    Efficiency93%
    Part StatusActive
    ApplicationsITE (Commercial)
    Mounting TypeChassis Mount
    Power (Watts)101W
    Approval AgencycURus
    Standard Number-
    Size / Dimension3.35" L x 2.40" W x 1.10" H (85.1mm x 61.0mm x 27.9mm)
    Number of Outputs1
    Voltage - Output 115V
    Voltage - Output 4-
    Voltage - Isolation2.25 kV
    Operating Temperature-40°C ~ 75°C (With Derating)
    Voltage - Input (Max)36V
    Voltage - Input (Min)18V
    Current - Output (Max)6.7A