TEP 150-2418WI-F
TEP 150-2418WI-F
Part Number
TEP 150-2418WI-F
Description
DC/DC CONVERTER 48V 154W
Data sheet
TEP 150-2418WI-F.pdf
Category
DC DC Converters
Delivery Services
TEP 150-2418WI-F
Comments
    TEP 150-2418WI-F Specifications
    SeriesTEP 150WI-F (150W)
    RoHSRoHS
    TypeEnclosed
    Efficiency86%
    Part StatusActive
    ApplicationsITE (Commercial), Railway
    Mounting TypeChassis Mount
    Power (Watts)154W
    Approval AgencyCB, CE, cURus
    Standard Number-
    Size / Dimension6.32" L x 2.07" W x 1.60" H (160.5mm x 52.6mm x 40.6mm)
    Number of Outputs1
    Voltage - Output 148V
    Voltage - Output 4-
    Voltage - Isolation2.25 kV
    Operating Temperature-40°C ~ 75°C
    Voltage - Input (Max)36V
    Voltage - Input (Min)9V
    Current - Output (Max)3.2A