TEP 75-2413WI-CM
TEP 75-2413WI-CM
Part Number
TEP 75-2413WI-CM
Manufactures
Traco Power
Description
DC/DC CONVERTER 15V 75W
Data sheet
TEP 75-2413WI-CM.pdf
Category
DC DC Converters
Delivery Services
TEP 75-2413WI-CM
Comments
    TEP 75-2413WI-CM Specifications
    SeriesTEP 75WICM (75W)
    RoHSRoHS
    TypeOpen Frame
    Efficiency88%
    Part StatusActive
    ApplicationsITE (Commercial), Railway
    Mounting TypeChassis Mount
    Power (Watts)75W
    Approval AgencyCB, CE, cURus
    Standard Number-
    Size / Dimension3.35" L x 2.40" W x 1.10" H (85.1mm x 61.0mm x 27.9mm)
    Number of Outputs1
    Voltage - Output 115V
    Voltage - Output 2-
    Voltage - Output 3-
    Voltage - Output 4-
    Voltage - Isolation3 kV
    Operating Temperature-40°C ~ 75°C
    Voltage - Input (Max)36V
    Voltage - Input (Min)9V
    Current - Output (Max)5A