TEQ 100-4812WIR
TEQ 100-4812WIR
Part Number
TEQ 100-4812WIR
Manufactures
Traco Power
Description
DC/DC CONVERTER 12V 101W
Data sheet
TEQ 100-4812WIR.pdf
Category
DC DC Converters
Delivery Services
TEQ 100-4812WIR
Comments
    TEQ 100-4812WIR Specifications
    SeriesTEQ 100WIR (100W)
    RoHSRoHS
    TypeEnclosed
    Efficiency90%
    Part StatusActive
    ApplicationsIndustrial, ITE (Commercial), Railway
    Mounting TypeChassis Mount
    Power (Watts)101W
    Approval AgencyCB, cULus, cURus
    Standard Number-
    Size / Dimension4.06" L x 3.50" W x 3.45" H (103.1mm x 88.9mm x 87.6mm)
    Number of Outputs1
    Voltage - Output 112V
    Voltage - Output 2-
    Voltage - Output 3-
    Voltage - Output 4-
    Voltage - Isolation2.25 kV
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Voltage - Input (Max)75V
    Voltage - Input (Min)19V
    Current - Output (Max)8.4A