TEQ 20-4812WIR
TEQ 20-4812WIR
Part Number
TEQ 20-4812WIR
Description
DC/DC CONVERTER 12V 20W
Data sheet
TEQ 20-4812WIR.pdf
Delivery Services
TEQ 20-4812WIR
Comments
    TEQ 20-4812WIR Specifications
    SeriesTEQ 20WIR (20W)
    RoHSRoHS
    TypeEnclosed
    Efficiency88%
    Part StatusActive
    ApplicationsITE (Commercial), Railway
    Mounting TypeChassis Mount
    Power (Watts)20W
    Approval Agency-
    Standard Number-
    Size / Dimension4.06" L x 2.25" W x 1.03" H (103.1mm x 57.2mm x 26.2mm)
    Number of Outputs1
    Voltage - Output 112V
    Voltage - Output 4-
    Voltage - Isolation2.25 kV
    Operating Temperature-40°C ~ 93°C (With Derating)
    Voltage - Input (Max)75V
    Voltage - Input (Min)18V
    Current - Output (Max)1.67A