TEQ 20-7223WIR
TEQ 20-7223WIR
Part Number
TEQ 20-7223WIR
Manufactures
Traco Power
Description
DC/DC CONVERTER +/-15V 20W
Data sheet
TEQ 20-7223WIR.pdf
Category
DC DC Converters
Delivery Services
TEQ 20-7223WIR
Comments
    TEQ 20-7223WIR Specifications
    SeriesTEQ 20WIR (20W)
    RoHSRoHS
    TypeEnclosed
    Efficiency88%
    Part StatusActive
    ApplicationsITE (Commercial), Railway
    Mounting TypeChassis Mount
    Power (Watts)20W
    Approval AgencyCB, CE, cURus
    Standard Number-
    Size / Dimension4.06" L x 2.25" W x 1.03" H (103.1mm x 57.2mm x 26.2mm)
    Number of Outputs2
    Voltage - Output 115V
    Voltage - Output 2-15V
    Voltage - Output 3-
    Voltage - Output 4-
    Voltage - Isolation2.25 kV
    Operating Temperature-40°C ~ 93°C (With Derating)
    Voltage - Input (Max)160V
    Voltage - Input (Min)43V
    Current - Output (Max)667mA, 667mA