TEQ 300-7218WIR
TEQ 300-7218WIR
Part Number
TEQ 300-7218WIR
Manufactures
Traco Power
Description
DC/DC CONVERTER 48V 302W
Data sheet
TEQ 300-7218WIR.pdf
Category
DC DC Converters
Delivery Services
TEQ 300-7218WIR
Comments
    TEQ 300-7218WIR Specifications
    SeriesTEQ 300WIR (300W)
    RoHSRoHS
    TypeEnclosed
    Efficiency92%
    Part StatusActive
    ApplicationsIndustrial, ITE (Commercial), Railway
    Mounting TypeChassis Mount
    Power (Watts)302W
    Approval AgencyCB, CE, cULus, cURus
    Standard Number-
    Size / Dimension6.00" L x 4.00" W x 1.52" H (152.4mm x 101.6mm x 38.6mm)
    Number of Outputs1
    Voltage - Output 148V
    Voltage - Output 2-
    Voltage - Output 3-
    Voltage - Output 4-
    Voltage - Isolation3 kV
    Operating Temperature-40°C ~ 80°C
    Voltage - Input (Max)160V
    Voltage - Input (Min)43V
    Current - Output (Max)6.3A