TEQ 40-2413WIR
TEQ 40-2413WIR
Part Number
TEQ 40-2413WIR
Description
DC/DC CONVERTER 15V 40W
Data sheet
TEQ 40-2413WIR.pdf
Delivery Services
TEQ 40-2413WIR
Comments
    TEQ 40-2413WIR Specifications
    SeriesTEQ 40WIR (40W)
    RoHSRoHS
    TypeEnclosed
    Efficiency91%
    Part StatusActive
    ApplicationsITE (Commercial), Railway
    Mounting TypeChassis Mount
    Power (Watts)40W
    Approval Agency-
    Standard Number-
    Size / Dimension4.06" L x 2.25" W x 1.03" H (103.1mm x 57.2mm x 26.2mm)
    Number of Outputs1
    Voltage - Output 115V
    Voltage - Output 4-
    Voltage - Isolation1.6 kV
    Operating Temperature-40°C ~ 92°C (With Derating)
    Voltage - Input (Max)36V
    Voltage - Input (Min)9.5V
    Current - Output (Max)2.67A