TL750M08CKTPRG3
TL750M08CKTPRG3
Part Number
TL750M08CKTPRG3
Manufactures
Texas Instruments
Description
IC REG LIN 8V 750MA 2POWERFLEX
Data sheet
TL750M08CKTPRG3.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
TL750M08CKTPRG3
Comments
    TL750M08CKTPRG3 Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR55dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
    Control Features-
    Current - Output750mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Over Voltage, Reverse Polarity
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)26V
    Voltage Dropout (Max)0.6V @ 750mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-252-3
    Current - Quiescent (Iq)-
    Voltage - Output (Min/Fixed)8V