TLC1549ID.pdf
| Package | Tube |
|---|---|
| Series | |
| RoHS | RoHS |
| Features | - |
| Input Type | Single Ended |
| Part Status | Active |
| Architecture | SAR |
| Configuration | S/H-ADC |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Data Interface | SPI |
| Number of Bits | 10 |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Reference Type | External |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Number of Inputs | 1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
| Voltage - Supply, Digital | 5V |