TLE4274GSV25HTSA1
TLE4274GSV25HTSA1
Part Number
TLE4274GSV25HTSA1
Manufactures
Infineon Technologies
Description
IC REG LIN 2.5V 400MA SOT223-4
Data sheet
TLE4274GSV25HTSA1.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
TLE4274GSV25HTSA1
Comments
    TLE4274GSV25HTSA1 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®,Bulk
    SeriesAutomotive, AEC-Q100, OPTIREG™
    RoHSRoHS
    PSRR60dB (100Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
    Control Features-
    Current - Output400mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)
    Voltage - Input (Max)40V
    Voltage Dropout (Max)1.2V @ 300mA
    Current - Supply (Max)30 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackagePG-SOT223-4
    Current - Quiescent (Iq)220 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V