TLV1117-15CKVURG3
TLV1117-15CKVURG3
Part Number
TLV1117-15CKVURG3
Manufactures
Texas Instruments
Description
IC REG LINEAR 1.5V 800MA TO252-3
Data sheet
TLV1117-15CKVURG3.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
TLV1117-15CKVURG3
Comments
    TLV1117-15CKVURG3 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Bulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR75dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusDiscontinued at Digi-Key
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
    Control Features-
    Current - Output800mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)15V
    Voltage Dropout (Max)1.3V @ 800mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-252-3
    Current - Quiescent (Iq)10 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.5V