TLV1117-15IDRJR
TLV1117-15IDRJR
Part Number
TLV1117-15IDRJR
Manufactures
Texas Instruments
Description
IC REG LINEAR 1.5V 800MA 8SON
Data sheet
TLV1117-15IDRJR.pdf
Delivery Services
TLV1117-15IDRJR
Comments
    TLV1117-15IDRJR Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Bulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR75dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-WDFN Exposed Pad
    Control Features-
    Current - Output800mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)15V
    Voltage Dropout (Max)1.3V @ 800mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-SON (4x4)
    Current - Quiescent (Iq)-
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.5V