TLV1117-18IDCYG3
TLV1117-18IDCYG3
Part Number
TLV1117-18IDCYG3
Manufactures
Rochester Electronics, LLC
Description
IC REG LIN 1.8V 800MA SOT223-4
Data sheet
TLV1117-18IDCYG3.pdf
Delivery Services
TLV1117-18IDCYG3
Comments
    TLV1117-18IDCYG3 Specifications
    PackageBulk,Tube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR75dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
    Control Features-
    Current - Output800mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)15V
    Voltage Dropout (Max)1.3V @ 800mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-223-4
    Current - Quiescent (Iq)-
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.8V