TLV2217-25PW
TLV2217-25PW
Part Number
TLV2217-25PW
Manufactures
Rochester Electronics, LLC
Description
IC REG LINEAR 2.5V 500MA 20TSSOP
Data sheet
TLV2217-25PW.pdf
Delivery Services
TLV2217-25PW
Comments
    TLV2217-25PW Specifications
    PackageTube,Tube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR62dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
    Control Features-
    Current - Output500mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)12V
    Voltage Dropout (Max)0.5V @ 500mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package20-TSSOP
    Current - Quiescent (Iq)-
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V