TMOV14RP140M
TMOV14RP140M
Part Number
TMOV14RP140M
Description
VARISTOR 220V 6KA DISC 14MM
Data sheet
TMOV14RP140M.pdf
Delivery Services
TMOV14RP140M
Comments
    TMOV14RP140M Specifications
    SeriesiTMOV®
    RoHSRoHS
    Energy55J
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 14mm 3-Lead
    Current - Surge6 kA
    Maximum AC Volts140 V
    Maximum DC Volts180 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)242 V
    Varistor Voltage (Min)198 V
    Varistor Voltage (Typ)220 V
    Capacitance @ Frequency900 pF @ 1 MHz