TMOV14RP150ML2T7
TMOV14RP150ML2T7
Part Number
TMOV14RP150ML2T7
Description
VARISTOR 240V 6KA DISC 14MM
Data sheet
TMOV14RP150ML2T7.pdf
Delivery Services
TMOV14RP150ML2T7
Comments
    TMOV14RP150ML2T7 Specifications
    SeriesiTMOV®
    RoHSRoHS
    Energy60J
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 14mm 3-Lead
    Current - Surge6 kA
    Maximum AC Volts150 V
    Maximum DC Volts200 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)264 V
    Varistor Voltage (Min)216 V
    Varistor Voltage (Typ)240 V
    Capacitance @ Frequency800 pF @ 1 MHz