TMOV14RP175ML2T7
TMOV14RP175ML2T7
Part Number
TMOV14RP175ML2T7
Description
VARISTOR 270V 6KA DISC 14MM
Data sheet
TMOV14RP175ML2T7.pdf
Delivery Services
TMOV14RP175ML2T7
Comments
    TMOV14RP175ML2T7 Specifications
    SeriesiTMOV®
    RoHSRoHS
    Energy70J
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 14mm 3-Lead
    Current - Surge6 kA
    Maximum AC Volts175 V
    Maximum DC Volts225 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)297 V
    Varistor Voltage (Min)243 V
    Varistor Voltage (Typ)270 V
    Capacitance @ Frequency700 pF @ 1 MHz