TMOV14RP275ML2T7
TMOV14RP275ML2T7
Part Number
TMOV14RP275ML2T7
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
VARISTOR 430V 6KA DISC 14MM
Data sheet
TMOV14RP275ML2T7.pdf
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
TMOV14RP275ML2T7
Comments
    TMOV14RP275ML2T7 Specifications
    SeriesiTMOV®
    RoHSRoHS
    Energy110J
    FeaturesThermally Protected
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 14mm 3-Lead
    Current - Surge6 kA
    Maximum AC Volts275 V
    Maximum DC Volts350 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)473 V
    Varistor Voltage (Min)387 V
    Varistor Voltage (Typ)430 V
    Capacitance @ Frequency450 pF @ 1 MHz