TMOV14RP300EL3T7
TMOV14RP300EL3T7
Part Number
TMOV14RP300EL3T7
Description
THERM PROTECT VARISTOR 14MM
Data sheet
TMOV14RP300EL3T7.pdf
Delivery Services
TMOV14RP300EL3T7
Comments
    TMOV14RP300EL3T7 Specifications
    SeriesTMOV®
    RoHSRoHS
    Energy125J
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 14mm
    Current - Surge6 kA
    Maximum AC Volts300 V
    Maximum DC Volts385 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)517 V
    Varistor Voltage (Min)423 V
    Varistor Voltage (Typ)470 V
    Capacitance @ Frequency400 pF @ 1 MHz