TMOV14RP420EL2B7
TMOV14RP420EL2B7
Part Number
TMOV14RP420EL2B7
Description
VARISTOR 680V 6KA DISC 14MM
Data sheet
TMOV14RP420EL2B7.pdf
Delivery Services
TMOV14RP420EL2B7
Comments
    TMOV14RP420EL2B7 Specifications
    SeriesTMOV®
    RoHSRoHS
    Energy160J
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 14mm
    Current - Surge6 kA
    Maximum AC Volts420 V
    Maximum DC Volts560 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)748 V
    Varistor Voltage (Min)612 V
    Varistor Voltage (Typ)680 V
    Capacitance @ Frequency300 pF @ 1 MHz