TMOV14RP460M
TMOV14RP460M
Part Number
TMOV14RP460M
Description
VARISTOR 750V 6KA DISC 14MM
Data sheet
TMOV14RP460M.pdf
Delivery Services
TMOV14RP460M
Comments
    TMOV14RP460M Specifications
    SeriesiTMOV®
    RoHSRoHS
    Energy180J
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 14mm 3-Lead
    Current - Surge6 kA
    Maximum AC Volts460 V
    Maximum DC Volts610 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)825 V
    Varistor Voltage (Min)675 V
    Varistor Voltage (Typ)750 V
    Capacitance @ Frequency220 pF @ 1 MHz