TMOV14RP510M
TMOV14RP510M
Part Number
TMOV14RP510M
Description
VARISTOR 820V 6KA DISC 14MM
Data sheet
TMOV14RP510M.pdf
Delivery Services
TMOV14RP510M
Comments
    TMOV14RP510M Specifications
    SeriesiTMOV®
    RoHSRoHS
    Energy185J
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 14mm 3-Lead
    Current - Surge6 kA
    Maximum AC Volts510 V
    Maximum DC Volts670 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)902 V
    Varistor Voltage (Min)738 V
    Varistor Voltage (Typ)820 V
    Capacitance @ Frequency200 pF @ 1 MHz