TMOV14RP750E
TMOV14RP750E
Part Number
TMOV14RP750E
Description
VARISTOR 1.2KV 6KA DISC 14MM
Data sheet
TMOV14RP750E.pdf
Delivery Services
TMOV14RP750E
Comments
    TMOV14RP750E Specifications
    SeriesTMOV®
    RoHSRoHS
    Energy210J
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 14mm
    Current - Surge6 kA
    Maximum AC Volts750 V
    Maximum DC Volts970 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)1.32 kV
    Varistor Voltage (Min)1.08 kV
    Varistor Voltage (Typ)1.2 kV
    Capacitance @ Frequency140 pF @ 1 MHz