TMOV20RP115EL2T7
TMOV20RP115EL2T7
Part Number
TMOV20RP115EL2T7
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
VARISTOR 180V 10KA DISC 20MM
Data sheet
TMOV20RP115EL2T7.pdf
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
TMOV20RP115EL2T7
Comments
    TMOV20RP115EL2T7 Specifications
    SeriesTMOV®
    RoHSRoHS
    Energy52J
    FeaturesThermally Protected
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 20mm
    Current - Surge10 kA
    Maximum AC Volts115 V
    Maximum DC Volts150 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)198 V
    Varistor Voltage (Min)162 V
    Varistor Voltage (Typ)180 V
    Capacitance @ Frequency2400 pF @ 1 MHz