TMOV20RP140EL2T7
TMOV20RP140EL2T7
Part Number
TMOV20RP140EL2T7
Description
VARISTOR 220V 10KA DISC 20MM
Data sheet
TMOV20RP140EL2T7.pdf
Delivery Services
TMOV20RP140EL2T7
Comments
    TMOV20RP140EL2T7 Specifications
    SeriesTMOV®
    RoHSRoHS
    Energy110J
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 20mm
    Current - Surge10 kA
    Maximum AC Volts140 V
    Maximum DC Volts180 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)242 V
    Varistor Voltage (Min)198 V
    Varistor Voltage (Typ)220 V
    Capacitance @ Frequency1750 pF @ 1 MHz