TMOV20RP230EL2T7
TMOV20RP230EL2T7
Part Number
TMOV20RP230EL2T7
Description
VARISTOR 360V 10KA DISC 20MM
Data sheet
TMOV20RP230EL2T7.pdf
Delivery Services
TMOV20RP230EL2T7
Comments
    TMOV20RP230EL2T7 Specifications
    SeriesTMOV®
    RoHSRoHS
    Energy160J
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 20mm
    Current - Surge10 kA
    Maximum AC Volts230 V
    Maximum DC Volts300 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)396 V
    Varistor Voltage (Min)324 V
    Varistor Voltage (Typ)360 V
    Capacitance @ Frequency1100 pF @ 1 MHz