TMOV20RP300EL2B7
TMOV20RP300EL2B7
Part Number
TMOV20RP300EL2B7
Description
THERM PROTECT VARISTOR 20MM
Data sheet
TMOV20RP300EL2B7.pdf
Delivery Services
TMOV20RP300EL2B7
Comments
    TMOV20RP300EL2B7 Specifications
    SeriesTMOV®
    RoHSRoHS
    Energy250J
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 20mm
    Current - Surge10 kA
    Maximum AC Volts300 V
    Maximum DC Volts385 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)517 V
    Varistor Voltage (Min)423 V
    Varistor Voltage (Typ)470 V
    Capacitance @ Frequency800 pF @ 1 MHz