TMOV20RP320EL2B7
TMOV20RP320EL2B7
Part Number
TMOV20RP320EL2B7
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
VARISTOR 510V 10KA DISC 20MM
Data sheet
TMOV20RP320EL2B7.pdf
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
TMOV20RP320EL2B7
Comments
    TMOV20RP320EL2B7 Specifications
    SeriesTMOV®
    RoHSRoHS
    Energy270J
    FeaturesThermally Protected
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 20mm
    Current - Surge10 kA
    Maximum AC Volts320 V
    Maximum DC Volts420 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)561 V
    Varistor Voltage (Min)459 V
    Varistor Voltage (Typ)510 V
    Capacitance @ Frequency750 pF @ 1 MHz