TMOV20RP420EL2B7
TMOV20RP420EL2B7
Part Number
TMOV20RP420EL2B7
Description
THERMALLY PROTECTED VARISTOR 20M
Delivery Services
TMOV20RP420EL2B7
Comments
    TMOV20RP420EL2B7 Specifications
    SeriesTMOV®
    RoHSRoHS
    Energy320J
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 20mm
    Current - Surge10 kA
    Maximum AC Volts420 V
    Maximum DC Volts560 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)748 V
    Varistor Voltage (Min)612 V
    Varistor Voltage (Typ)680 V
    Capacitance @ Frequency600 pF @ 1 MHz