TMOV20RP550ML1B7
TMOV20RP550ML1B7
Part Number
TMOV20RP550ML1B7
Description
VARISTOR 910V 10KA DISC 20MM
Data sheet
TMOV20RP550ML1B7.pdf
Delivery Services
TMOV20RP550ML1B7
Comments
    TMOV20RP550ML1B7 Specifications
    SeriesiTMOV®
    RoHSRoHS
    Energy360J
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 20mm 3-Lead
    Current - Surge10 kA
    Maximum AC Volts550 V
    Maximum DC Volts715 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)1.001 kV
    Varistor Voltage (Min)819 V
    Varistor Voltage (Typ)910 V
    Capacitance @ Frequency300 pF @ 1 MHz