TMOV20RP575M
TMOV20RP575M
Part Number
TMOV20RP575M
Description
VARISTOR 952V 10KA DISC 20MM
Data sheet
TMOV20RP575M.pdf
Delivery Services
TMOV20RP575M
Comments
    TMOV20RP575M Specifications
    SeriesiTMOV®
    RoHSRoHS
    Energy375J
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 20mm 3-Lead
    Current - Surge10 kA
    Maximum AC Volts575 V
    Maximum DC Volts730 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)1.047 kV
    Varistor Voltage (Min)857 V
    Varistor Voltage (Typ)952 V
    Capacitance @ Frequency275 pF @ 1 MHz